Projektų naujiena
ES parama Aukštaitijos nacionaliniam parkui
Aukštaitijos nacionalinis parkas (ANP) visda buvo vienas didžiausių Lietuvos turizmo traukos objektų. Didžiausia Lietuvos Labanoro giria, šimtai ežerų, vandens turizmo trasos, garsusis Ladakalnis. Pasinaudodama ES parama Aaukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija šį gamtos kampelį daro dar patrauklesnį.
Gelbėja ES parama
“Aukštaitijos nacionalinis parkas yra pirmasis nacionalinis parkas Lietuvoje ir viena lankomiausių saugomų teritorijų. Tačiau per visą Nepriklausomybės laikotarpį teritorijos tvarkymui skirtas finansavimas tik mažėjo“, - sako Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direktorius Eminuelis Leškevičius. Dėl šios priežasties mažėjo ir teritorijos patrauklumas bei rekreacinė talpa (lankytojų skaičius, kurį saugoma teritorija gali priimti vienu metu, nepatirdama didesnio neigiamo poveikio). Tuo tarpu sparčiai augo privatus turizmo verslo sektorius, o kartu su juo – ir neigiamas poveikis saugomai teritorijai.
Todėl viešosios turizmo infrastruktūros ir lankomų objektų sutvarkymas ir pritaikymas lankymui yra itin svarbus siekiant sureguliuoti lankytojų srautus ir sumažinti jų neigiamą poveikį. Tik aplinką tausojančio poilsio propagavimas gali padėti užtikrinti gamtos ir kultūros paveldo vertybių įšsaugojimą ateities kartoms. „Deja, Valstybės biudžeto lėšų vos pakanka einamajai priežiūrai. Tuo tarpu, norint pasiekti pageidaujamą rezultatą, reikalingos kapitalinės investicijos. Daugelis šiuo metu vykdomų darbų būtų neįmanomi be ES paramos“, - teigia E.Leškevičius.
Dėmesys infrastruktūrai
Aukštaitijos ežerai pritraukia tūkstančius turistų. Tačiau iki šiol jų sutikimui parengta infrastruktūra buvo pasenusi, jos buvo per mažai. Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija nacionalinės vandens turizmo trasos „Aukštaitijos nacionalinio parko ežerynas“ viešosios turizmo infrastruktūros paruošimui ir pritaikymui šiuolaikiškam vandens trasų srautų aptarnavimui iš ES struktūrinių fondų gavo 1,9 mln. litų paramą.
Už šias lėšas įrengiamos modernios poilsiavietės, vietovių žemėlapiai su siūlomais maršrutais, pažymėtais lankytinais objektais, ženklinamos vandens turizmo trąsos. Pastarajai turizmo rūšiai skiriamas ypatingas dėmesys, mat iki šiol vandens turizmo trąsomis garsėjančioje Aukštaitijoje jis buvo organizuojamas gana chaotiškai, daugiausia pavienių verslininkų.
Senoji Palūšės valtinė
Šį pavasarį duris vandenininkams atvėrė rekonstruota senoji Palūšės valtinė. Čia įrengtas patogus privažiavimas, informacinis biuras, kur galima gauti žemėlapius su pažymėtomis trasomis ir lankytinais objektais bei stovyklavietėmis. Ežero pakrantėje įrengta moderni valčių prieplauka bei angaras laivams lankyti. Šiuo metu vandens turizmo mėgėjai čia gali išsinuomoti pačius įvairiausius poilsinius laivelius nuo baidarių iki valčių tiek paprastam pasiplaukiojimui, tiek kelių dienų žygiui.
Senosios valtinės atidarymo proga buvo organizuotas žygis ežerais bei upėmis iš Palūšės į Nidą.
Projekto vykdytojų teigimu, įgyvendinus projektą vandens turizmas ne tik tapo labiau organizuotas, patrauklesnis Lietuvos ir užsienio svečiams bet ir ekologiškesnis. Sutvarkius senas bei įrengus naujas stovyklavietes turistai apsistoja jose, o ne bet kurioje patogesnėje pakrantėje.
Dėmesys parko simboliui
Dar vienas išskirtinis projektas – Ladakalnio infrastruktūros sutvarkymas. Šis kalnas, nuo kurio atsiveria nuostabūs Aukštaitijos vaizdai, nuo seno garsėja tarp turistų. Tačiau laikui bėgant jis apaugo medžiais, dėl ko sumažėjo apžvalgos ratas, jis tapo sunkiau pasiekiamas.
Vykdant projektą „Ginučių archeologinio ir Ladakalnio gamtinio kompleksų sutvarkymas ir pritaikymas lankymui“ bus sutvarkytos Ladakalnio apžvalgos aikštelės, sutvarkyti į jį vedantys takai, įrengtos patogios automobilių stovėjimo aikštelės bei išsilaipinimo vietos vandens turistams. Ledakalnis patrauklus tuo, jog pasiekiamas praktiškai visomis transporto priemonėmis: pėsčiomis, automobiliu, dviračiais, vandens keliais.
Daugiau patrauklių objektų
Pasinaudojant ES parama bus sukurta ar rekonstruota ir daugiau patrauklių lankytinų vietų. Rekonstruojamas lankytojų centras, kur atvykėliai galės ne tik gauti visą reikiamą informaciją, bet ir apsilankyti ekspozicijoje, pristatančioje viską, kuo garsėja regionas.
Rengiamasi rekonstruoti bene labiausiai ANP lankomą Bitininkystės muziejų, atnaujinamas Ginučių vandens malūnas, tvarkomi parko draustiniai, pradėta Palūšės turizmo centro rekonstrukcija. Šiuo metu vien Aukštaitijos nacionaliniam parkui skirta apie 12 mln. litų paramos.
Panaudojant ES lėšas atkuriama ir daugiau turistinių, kultūrinių, istorinių objektų visoje Lietuvoje. 2007-2013 m. turizmo plėtrai iš viso skirta daugiau nei 827,76 mln. litų ES struktūrinių fondų paramos pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.
Daugiau informacijos apie Aukštaitijos nacionalinį parka galite rasti tinklalapyje http://www.anp.lt/index.php.
Šiuo metu vien Aukštaitijos nacionaliniam parkui skirta apie 12 mln. litų paramos | Dar vienas išskirtinis projektas – Ladakalnio infrastruktūros sutvarkymas | Šį pavasarį duris vandenininkams atvėrė rekonstruota senoji Palūšės valtinė |
