Ūkio ministras Alytuje pradėjo regionams skirtą renginių ciklą „Atraskite galimybes savo verslui“Šiandien ūkio ministras Evaldas Gustas kartu su viceministre Rasa Noreikiene, ūkio viceministru Mariumi Skarupsku, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), Mokslo ir inovacijų technologijų agentūros (MITA), Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA), „Investuok Lietuvoje“ ir „Versli Lietuva“ atstovais Alytuje susitiko su vietos verslo bendruomene.
Šiuo susitikimu pradedamas Ūkio ministerijos inicijuotas verslumui skatinti skirtas renginių ciklas „Atraskite galimybes savo verslui“ Lietuvos regionuose. Per susitikimą kalbėta verslui aktualiais euro įvedimo klausimais, pristatytas 2014–2020 m. Europos Sąjungos (ES) paramos finansavimo periodas ir konkrečios finansinės paramos priemonės verslui, diskutuota su Alytaus, Lazdijų, Druskininkų ir Varėnos miestų ir rajonų merais bei verslininkais.
„Verslumas yra susijęs su žmogaus asmenine motyvacija surasti ir išnaudoti savo galimybes, sukurti naują pridėtinę vertę, sėkmingai plėtoti verslą. Tačiau, verslo rėmimas ir palaikymas, investuotojų pritraukimas, regionų gamybos pajėgumų stiprinimas taip pat nepaprastai svarbūs gerinant regionų ekonominės veiklos rezultatus“, – sveikindamas renginio dalyvius sakė ūkio ministras E. Gustas.
Pasak ūkio ministro, įmonių, ypač mažųjų bei vidutinių, kūrimo ir augimo skatinimas – pagrindinis būdas pasiekti, kad sanglaudos politika būtų skatinamas regionų ekonomikos augimas.
Naujuoju 2014–2020 m. ES paramos finansavimo periodu parama smulkiajam ir vidutiniam verslui sieks apie 1,8 mlrd. Lt, iš jų didelė dalis bus skirta būtent regionams skatinti. „Daugiau ES struktūrinės paramos bus teikiama per finansines priemones, mažiau – per subsidijas. Dar vienas naujojo periodo išskirtinumas – parama bus teikiama palankesnėmis sąlygomis įmonėms, kurios vykdys projektus regionuose“, – atkreipė dėmesį ūkio ministras.
Kalbėdamas apie Alytaus regiono specifiką E. Gustas teigė, kad regione yra didelis nedarbo lygis, taip pat nuolatos mažėja gyventojų skaičius apskrityje. Spręsti šias problemas padėtų investicijoms palankaus klimato kūrimas, savivaldybių gebėjimų investicijų skatinimo srityje didinimas.
Ūkio ministras atkreipė dėmesį, kad Alytaus regionas visos Lietuvos kontekste išsiskiria savo aktyvumu turizmo srityje. „Alytaus apskritis pagal įgyvendinamus ir baigtus ES parama finansuojamus projektus turizmo srityje pagal skirtos paramos sumą užima ketvirtą vietą po Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskričių“, – sakė ministras.
Š. m. gegužės mėn. duomenimis, įgyvendinami šeši, o baigta įgyvendinti keturiolika turizmo projektų už 202,4 mln. Lt, pusę finansavimo sumos (100,2 mln. Lt) sudaro ES investicijos. Daugiausia finansavimo buvo skirta vandens, dviračių, atvirų ir uždarų slidinėjimo trasų, pėsčiųjų takų, paplūdimių, prieplaukų, poilsio parkų, stovyklaviečių, poilsio ir atokvėpio vietų, poilsio ir sustojimo aikštelėms įrengti, taip pat kurortams ir kurortinių teritorijų sanatorijoms, reabilitacijos centrams rekonstruoti ir remontuoti.
Alytaus apskrityje šiuo metu įgyvendinama 18 ir jau baigti įgyvendinti 38 verslo projektai. Iš viso šiems projektams skirta 65,29 mln. Lt paramos. Pagal skirtą finansavimo sumą verslui tai yra penktoji vieta po didžiųjų Lietuvos miestų.
Pasak ūkio ministro, didesnį dėmesį regione reiktų skirti mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros sričiai. Kol kas baigti įgyvendinti šios srities tik 7 projektai, kuriems skirta 4,19 mln. Lt, 3 projektai vis dar įgyvendinami už 1,56 mln. Lt.
Kalbėdamas apie pramonę Alytaus apskrityje E. Gustas minėjo, kad didžiąją dalį sudaro medienos ir medienos gaminių, šaldytuvų, baldų, gėrimų, metalo, tekstilės dirbinių gamyba. Pasak ūkio ministro, Alytaus apskrities ekonominis augimas daugiausia pagrįstas eksporto plėtra – 60 proc. visos produkcijos yra eksportuojama, daugiausia į Vokietiją, Latviją ir kt. šalis. „Daugumos eksportuotojų – baldų gamintojų, siuvimo įmonių – nuotaikos optimistinės, šiemet prognozuojamas pardavimų augimas, geriau išnaudojamas gamybos pajėgumas“, – kalbėjo ūkio ministras.
Kalbėdamas apie tiesiogines užsienio investicijas (TUI) Alytaus apskrityje, E. Gustas sakė, kad jos auga: 2012 m. TUI Alytaus apskrityje buvo 380,17 mln. Lt. Palyginti su 2011 m. duomenimis, jos padidėjo 17,8 proc. Daugiausia Alytuje, t. y. net 72 proc., investuojama į apdirbamąją gamybą, ypač svarbi guminių ir plastikinių gaminių gamyba, medienos, popieriaus ir popieriaus gaminių gamyba, tekstilės gaminių gamyba.
Ūkio viceministrė R. Noreikienė susirinkusiems pristatė aktualią informaciją, padėsiančią verslui pasirengti įsivesti eurą. Viceministrė susirinkusius verslo organizacijų, savivaldybių įmonių ir verslo atstovus kvietė prisijungti prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo ir taip pat paskatinti tai daryti savo narius ir verslo partnerius bei prisidėti prie sąžiningų kainų perskaičiavimo.
Pasak ūkio viceministrės R. Noreikienės, pasirašiusieji memorandumą savanoriškai įsipareigos nesinaudoti euro įvedimu, kaip pretekstu padidinti prekių ir paslaugų kainas ir užtikrinti sąžiningą paslaugų bei prekių kainų perskaičiavimą bei jų skelbimą.
„Visų patogumui planuojama, kad prie memorandumo bus galima prisijungti ir elektroniniu būdu, ir užpildžius popierinę paraišką, – kalbėjo viceministrė. – Visi verslo atstovai, prisijungę prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo, įgis teisę naudotis specialiai šiam tikslui sukurtu logotipu. Šiuo logotipu verslo atstovai galės pažymėti prekybos ir paslaugų teikimo vietas ir informuoti vartotoją, kad laikosi memorandume nustatytų principų“.
Ūkio viceministras M. Skarupskas susirinkusiems verslo atstovams pristatė 2007–2013 m. laikotarpio rezultatus ir pristatė, kokio dydžio parama ir kokios finansinės priemonės numatytos pagal 2014–2020 m. ES struktūrinę paramą.
Ūkio ministerija 2014–2020 m. laikotarpiu administruos apie 3,5 mlrd. litų ES struktūrinės paramos lėšų. Pasak ūkio viceministro, iki 2020 metų Ūkio ministerijos administruojamos investicijos yra nukreiptos pradedantiesiems verslininkams ypač naudingomis kryptimis. Daugiausia dėmesio ir paramos žadama skirti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) (apie 1,2 mlrd. Lt), smulkiojo ir vidutinio verslo (apie 1,84 mlrd. Lt) sritims, pramonės įmonių energetiniam efektyvumui (80 mln. Lt), gamtos ir kultūros objektų žinomumui (120 mln. Lt) ir žmogiškųjų išteklių kompetencijai (384 mln. Lt) didinti.
Šiuo metu Ūkio ministerija yra pateikusi viešam aptarimui 2014–2020 m. ES struktūrinės paramos planuojamas įgyvendinti priemones. Vyriausybės ir ministerijų atstovai, socialiniai ir ekonominiai partneriai, verslo visuomenė pastabas gali teikti Ūkio ministerijos internetinėje svetainėje patalpintiems priemonių trumpiems aprašams. Gautos pastabos ir pasiūlymai bus apsvarstyti ir priimami atitinkami sprendimai dėl planuojamų priemonių. Ūkio ministerija komentarų ir pasiūlymų parengtiems ES priemonių aprašymams laukia iki š. m. birželio 14 d.
Per renginį Alytaus regiono verslininkams įvairias finansines priemones, mokesčių lengvatas, patentus ir kitas galimybes pristatė INVEGA, MITA, LVPA, „Investuok Lietuvoje“ ir „Versli Lietuva“ atstovai.
Planuojama, kad bus surengtas 10 renginių „Atraskite galimybes savo verslui“ ciklas, aplankant visas Lietuvos apskritis. Antrasis renginys vyks š. m. birželio 3 d., antradienį, Kauno regione. Parengta pagal Ūkio ministerijos informaciją.
LR Finansų ministerija. Informacija atnaujinta 2014-05-20 |